Ad image

Vuqiç “në siklet”, Scholz kërkon sanksione ndaj Rusisë

Alban Begolli
Alban Begolli 17:04 -10/06/2022

Pas vizitës së tij në Kosovë, kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz, ka udhëtuar për në Beograd, ku është pritur nga presidenti Aleksander Vuqiç me një ceremoni shtetërore, raporton rts,  transmeton KosovaNews.

Pas ceremonisë që u zhvilluar para pallatit “Serbia”, Scholz e Vuqiç kanë filluar një bizedë kokë më kokë, e cila është duke vazhduar ende.

Tema kryesore e diskutimit është paralajmëruar të jetë mosvënia e sanksioneve ndaj Rusisë nga ana e Serbisë për invazionin në Ukrainë.

Tjetër temë që pritet të diskutohet është edhe rifillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Në lidhje me vendosjen e sanksioneve të Serbisë ndaj Rusisë, Ivo Viskovic, ish-ambasadori i Serbisë në Gjermani, thotë se më e rëndësishmja është saktësisht se çfarë do të deklarojnë Scholz dhe Vuqiç pas këtij takimi por sipas tij nuk mund të pritet që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Kujtojmë se para takimit, presidneti serb kishte deklariar se pret me padurim mundësinë për të diskutuar tema me interes për të dy vendet

“Mirë se erdhe në Serbi, kancelar Scholz, mezi pres takimin e sotëm dhe mundësinë për të diskutuar tema me interes për të dyja vendet”, thuhet në njoftimin e presidentit serb në Instagram./KosovaNews/

Shpërndaje