Ad image

Bugajski: Humbja e Rusisë në Ukrainë – përfitime të mëdha për Ballkanin Perëndimor

Kosova News
Kosova News 10:13 -03/06/2022

Tre muajt e ardhshëm do të jenë vendimtar në luftën e Ukrainës për pavarësi nga Rusia imperialiste. Rezultatet do të kenë implikime të thella për sigurinë globale, zhvillimin evropian dhe marrëdhëniet transatlantike.

Dhe jo më pak e rëndësishme, pasojat do të kenë ndikim të thellë në të ardhmen e Evropës Perëndimore, shkruan Janusz Bugajski, bashkëpunëtor i lartë i Fondacionit Jamestown nga Uashingtoni dhe ekspert për Ballkanin, për portalin e Sarajevës istraga.ba, transmeton Kosovanews.

Ekzistojnë tri rezultate të mundshme të pushtimit rus të Ukrainës – fitorja e Rusisë, fitorja e Ukrainës ose një ngërç i zgjatur brenda Ukrainës, thotë Bugaisky, libri i fundit i të cilit , “Shteti i dështuar: Një udhëzues për shpërbërjen e Rusisë”, do të dalë këtë muaj nga shtypi.

Rusia ka humbur tashmë disa beteja sepse nuk arriti të pushtojë kryeqytetin Kiev dhe Kharkovin, qytetin e dytë më të madh në Ukrainë, dhe të zëvendësojë qeverinë ukrainase.

Megjithatë, forcat ruse kanë zgjeruar kontrollin e tyre mbi rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore dhe kanë pushtuar dy rajone të mëdha në Ukrainën jugore. Pavarësisht humbjeve të mëdha të trupave dhe pajisjeve, Kremlini nuk i pranon dobësitë e tij dhe Putini mund të vazhdojë të përdorë rezerva të konsiderueshme ushtarake në një luftë që po intensifikohet.

Fitorja e Rusisë mund të shpallet pas kapjes së të gjithë Donbasit. Putin mund të argumentojë se “operacioni i tij i kufizuar ushtarak” u arrit duke mbuluar paaftësinë e Rusisë për të marrë qytete të tjera të mëdha. Ai mbase llogariste se Perëndimi do të mbështeste një armëpushim qoftë edhe nëse me këtë do të përfitonte Rusinë, sepse do të lehtësonte presionin mbi ekonomitë evropiane dhe do të parandalonte një konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n. Moska më pas do të presë që sanksionet të lehtësohen në mënyrë që të mund të rindërtojë ekonominë dhe ushtrinë e saj.

Ideja se Kremlini po kërkon strategji diplomatike daljeje nga Ukraina bazohet në keqkuptime. Duke investuar kaq shumë në fitore, çdo tërheqje nga territoret e pushtuara është një humbje për Putinin që do të përshpejtojë rënien e regjimit. Përkundrazi, çdo zgjidhje që e lë Putinin në zotërim të territorit të fituar nga agresioni është  disfatë për Perëndimin, sepse do të inkurajojë pushtimet e ardhshme ushtarake kur të lehtësohen sanksionet.

Dorëzimi i territorit të Donbasit do të prishte gjithashtu strategjinë demokratike të Bidenit, sepse do t’i jepte në mënyrë efektive dritën jeshile ndarjes së entiteteve autokratike nga shtetet demokratike.

Ndikimi më i gjerë i fitores së Rusisë në pushtimin e pjesëve të Ukrainës do të inkurajonte fuqitë imperialiste si Kina që të vepronin në mënyrë më agresive. Në Evropën më të gjerë, kjo mund të inkurajojë Moskën të zgjerojë ndikimin e saj dhe të inkurajojë partnerët e saj, veçanërisht Serbinë, që të ndjekin një plan rajonal agresiv. Kremlini mund të llogarisë se Perëndimi do të jetë më i gatshëm të bëjë kompromise dhe t’i shtyjë vendet të dorëzojnë disa nga territoret e tyre ose elementë të sovranitetit të tyre, në mënyrë që të parandalojnë një luftë të re. Lodhja e luftës perëndimore në Ukrainë mund të shndërrohet më pas në një politikë më të gjerë koncesionesh.

Bllokimi i zgjatur në luftën aktuale nuk i përshtatet as Rusisë dhe Ukrainës. Kjo do të varfëronte thellësisht burimet e tyre, do të shkatërronte ekonomitë e tyre dhe do të varfëronte forcat e tyre ushtarake. Sanksionet ndërkombëtare nuk do të hiqen dhe lëvizjet evropiane drejt pavarësisë energjetike nga Rusia do të vazhdojnë.

Për disa politikëbërës perëndimorë, një luftë e zgjatur me intensitet të ulët mund të duket si një opsion më i sigurt, pasi rënia graduale ushtarake dhe ekonomike e Rusisë do të zvogëlonte rrezikun e Putinit për t’iu drejtuar armëve bërthamore.

Në të kundërt, fitorja e Ukrainës në luftë do të ishte revolucionare me efekte pozitive në të gjithë Evropën, duke përfshirë Ballkanin Perëndimor. Fitorja mund të arrihej në faza.

Së pari, trupat ukrainase, të armatosura më mirë me artileri, raketahedhës me shumë fuçi, tanke dhe armë të tjera të rënda, do të shtynin forcat ruse nga territoret e pushtuara rishtazi në pozicionet e tyre përpara shkurtit.

Së dyti, ndërsa më shumë pajisje ushtarake asimilohen nga jashtë dhe trupat e reja hyjnë në zonat e luftimit, kundërofensiva ukrainase do të çlironte të gjithë Donbasin dhe do të shkatërronte infrastrukturën ushtarake në rajonet fqinje të Rusisë, të cilat po mbështesin luftën.

Ofensiva e tretë do të synonte çlirimin e Krimesë në një kohë kur ekonomia ruse po hyn në një tkurrje serioze në fund të verës dhe ushtria e saj nuk është në gjendje të plotësojë radhët dhe pajisjet e nevojshme për të mbrojtur gadishullin e pushtuar.

Kur të bëhet e qartë se Rusia ka humbur jo vetëm beteja të shumta, por edhe të gjithë luftën në Ukrainë, pozicioni global i Moskës do të bjerë ndjeshëm. Në vend që të jetë një superfuqi, vendi do të perceptohet gjithnjë e më shumë si një shtet i dobët, një mashtrim perandorak dhe një aleat jo i besueshëm.

Partnerët aktualë të Rusisë si Serbia dhe entiteti serb në Bosnje dhe Hercegovinë do të përballen më pas me një zgjedhje më të qartë – nëse do të mbështesin humbësin apo do të njohin fituesin.

Moska do të ishte në një pozicion shumë më të dobët për të ofruar ndihmë ushtarake ose mbështetje diplomatike për “botën serbe” , megjithëse mund të përpiqet ende të provokojë konflikte për të mbuluar dështimet e veta.

Një zhvillim magjepsës do të jetë reagimi i brendshëm i Serbisë ndaj disfatës së Rusisë, ku një pjesë e madhe e popullsisë ende ka iluzione për “vëllanë e saj të madh sllav”. Nuk ka dyshim se mohimi dhe zemërimi do të kërkojnë kohë për t’u qetësuar me realitetin e qartë se Beogradi nuk do të mund të mbështetet më tek Moska për të promovuar irredentizmin dhe për t’ia hequr Kosovës anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare.

Serbët në BiH gjithashtu do të ndihen lakuriq pasi Putini humbet kostumin e tij carist në një shtet të dështuar rus. Kjo do të ofrojë mundësi për të konsoliduar integritetin e BiH dhe për të ecur drejt anëtarësimit në NATO.

Në tablonë më të gjerë, një fitore gjithëpërfshirëse ushtarake ukrainase duke çliruar territoret e saj të okupuara do të dërgonte një sinjal të fortë se sulmet ndaj shteteve të pavarura përfundojnë me dështim, se krimet e luftës do të ndëshkohen, se NATO është e bashkuar në kundërshtimin e agresorëve dhe se Perëndimi është gati për Rusinë. shpërthimi.

Kjo është arsyeja pse Ukraina duhet të furnizohet me armët e nevojshme që do të përshpejtojnë fitoren e saj.

Triumfi i Ukrainës do të jetë një fitore strategjike për Perëndimin, sepse do të ndihmonte në përmbysjen e perandorisë së fundit që kërcënon sigurinë evropiane. I gjithë Gadishulli Ballkanik do të përfitonte nga disfata perandorake e Rusisë dhe do të përballej me perspektiva të përmirësuara për integrimin në BE dhe zhvillimin ekonomik. /Kosovanews/

Shpërndaje