Ad image

Detaje, si ndodhi kapja e 50-sheve false në Novëbërdë, kush është kamarieri i arrestuar dhe në cilin lokal ndodhi rasti

Alban Begolli
Alban Begolli 10:31 -07/06/2022

Krimet ekonomike të Policisë së Kosovës kanë arrestuar në fshatin Makresh të Novobërdës një kamarier nën dyshimin për falsifikim të parave.

Burimet ” bëjnë të ditur se bëhet fjalë për Shkodran Jahiun, i cili punonte si kamarier në “Kontra Bar”.

Njësia Rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit kanë kryer veprime hetimore dhe operative me ç ‘rast kanë arritur të sigurojnë dëshmi relevante se i dyshuari me datën 05.06.2022 derisa kishte punuar si kamarier, në fund të orarit rreth orës 23:00 kishte dorëzuar pazarin ditor tek pronari në vlerë prej 400€, të cilat para dyshohet se ishin të falsifikuara.

Për këtë rast, njësia e krimeve ekonomike në Gjilan dje kanë  sekuestruar përkohësisht 8X50 € =400€, me urdhër të prokurorit të shtetit është kontrolluar shtëpia e të dyshuarit dhe me pastaj është arrestuar i dyshuari i lartcekur me iniciale.

I dyshuari i lartshënuar me veprimet e tij dyshohet se ka konsumuar veprën penale  “Falsifikim i Parasë” neni 296 paragrafi 1 , i kodit penal të RKS-së.

Më datën 06.06.2022, në cilësinë e të dyshuarit, në prezencë të avokatit mbrojtës të caktuar sipas autorizimit është intervistuar i dyshuari (SH.J.) dhe pas përfundimit të intervistës me Aktvendim të prokurorit të shtetit është ndaluar në mbajtje për 48 orë. /Indeksonline/

LEXO EDHE:

Shpërndaje