Ad image

Rama viziton zonat e bombarduara në Ukrainë

Alban Begolli
Alban Begolli 14:35 -15/06/2022

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po zhvillon një vizitë në Ukrainë me ftesë të presidentit Volodymyr Zelensky.

Ai me këtë rast ka vizituar zonat e bombarduara të Borodyanka dhe Irpin, në të cilat shihen dëmet e shkaktuara si pasojë e agresionit ushtarak rus ndaj Ukrainës.

Rama gjatë kësaj vizite po shoqërohet nga kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Rama dhe Abazoviq udhëtuan mbi 12 orë me tren nga qyteti i Pshemishit, Poloni, nga ku u bë nisja për në Ukrainë.

Në këtë vizitë, kryeministri Rama shoqërohet edhe nga ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Rama dhe Abazoviq do të vizitojnë edhe ekspozitën me dëshmi të luftës ruso-ukrainase.

Në vijim, kryeministri Rama dhe homologu i tij i Malit të Zi do të priten në takim nga Zelensky, takim që do të pasohet nga konferenca e përbashkët për shtyp.

Rama do të takojë gjatë ditës kryeministrin e Ukrainës Denys Shmyhal dhe kryetarin e Bashkisë Kiev, Vitali Klitschko.

Shpërndaje