Ad image

Rama dhe Abazoviq nisen drejt Ukrainës

Alban Begolli
Alban Begolli 16:50 -14/06/2022

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i shoqëruar nga kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, janë nisur drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është nisur drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Rama ka njoftuar se do të shoqërohet nga kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

“Për Kiev me ftesë të Presidentit Zelensky”, ka shkruar Rama.

Ndryshe, më tre maj të vitit 2022, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, në adresimin e tij para deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, kishte thënë se qëndrimi i Shqipërisë ndaj popullit të Ukrainës e bën atë të kujtojë Nënë Terezën.

Zelenskyy i është drejtuar Shqipërisë në vazhdën e adresimeve që ai ka bërë që nga fillimi i luftës, nëpër parlamente të vendeve evropiane dhe vendeve të tjera aleate, të cilat e kanë përkrahur vendin e tij në përballjen me pushtimin rus, të nisur më 24 shkurt.

Ai fjalën e tij e kishte nisur me një urim për festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë.

“Kërkoj t’i kufizoni ardhjet e turistëve rusë, se nuk mund ta dimë kush erdhi te ju sot. Sado e vështirë të jetë, duhet të kufizohet tërësisht tregtia me Rusinë. Kërkoj t’i mbyllni portet për anijet ruse”, tha ai.

Zelenksy ka falënderuar Qeverinë shqiptare për mbështetjen dhe ndihmën e saj drejt Ukrainës.

Shpërndaje