Ad image

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, ndryshe do të jetë Siria ballkanike

Kosova News
Kosova News 11:14 -03/06/2022

Kryetari i Lëvizjes për Ripërtëritjen Serbe (SPO) dhe ish-kreu i diplomacisë së RFJ-së, Vuk Drashkoviq, tha për N1-në se Serbia duhet të distancohet nga Rusia dhe Putini, ose, siç tha ai, të bëhet “Venezuelë ballkanike” ose “Siri ballkanike”.

“Duhet të shkojmë në anën e qytetëruar të botës dhe një ditë Rusia do të kthehet, kur e keqja të ketë mbaruar, kur Rusinë ta udhëheqin njerëz të rinj dhe ajo do të kthehet në anën e qytetëruar të botës”, theksoi Drashkoviq.

Ai gjithashtu thotë se në Ukrainë po zhvillohet luftë dhe se nuk është e vërtetë se ky është “operacion special ushtarak”.

“Atëherë libri i Tolstoit duhet të quhet “Operacioni i Madh Special dhe Paqja”, tha ai, shkruan Kosovanews.

Cila është paralelja mes Kosovës dhe Ukrainës? Pse dashuria për Rusinë është kaq e fortë në Serbi dhe a është Serbia gjithnjë e më larg Bashkimit Evropian? Cili është interesi i Rusisë për të mbajtur një ndikim të fortë në Ballkan? A ka Serbia mundësi por edhe forcën për të bërë një kthesë historike në politikën e jashtme?

“Është fakt alarmant që 80 për qind e qytetarëve serbë janë kundër çdo sanksionesh kundër regjimit të Kremlinit. Janë këta njerëz që mbështesin agresionin e Putinit kundër Ukrainës, duke e mbështjellë atë me vëllazëri historike dhe besnikëri ndaj popullit rus”, tha Drashkoviq.

Dhe shton – nuk është e vështirë të shpjegohen arsyet e një qëndrimi të tillë të qytetarëve të Serbisë.

“Putini e shpalli agresionin kundër Ukrainës me fjalët – se Ukraina është një gabim historik, një shtet i rremë që nuk duhet të ekzistojë. Para kësaj deklarate të Putinit, propaganda e KGB-së, UDB-ja serbo-ruse përsëriste pa pushim se BeH-ja është shtet fals, se Kosova është shtet fals, se Mali i Zi është gabim historik. Këta njerëz nuk janë për evropianizimin e Ballkanit, ata janë për Putinizimin e Ballkanit”, ka theksuar Drashkoviq.

I pyetur pse Ballkani është kaq interesant për fuqitë e mëdha, si ato në lindje ashtu edhe në perëndim, Drashkoviq tha se po flet për “qasje civilizuese”.

“Perëndimi nuk është sigurisht ai që do që ne të urrejmë njëri-tjetrin këtu, të vrasim njëri-tjetrin përsëri, Perëndimi dëshiron që ne t’i bashkohemi atij rrethi qytetërues njerëzish në Evropë. Rusia dëshiron të kundërtën. Rusia e Vladimir Putinit, dhe jo ajo e vitit 2000, por kjo tani, është në interesin e tij që vazhdimisht të nxisë konflikte, urrejtje në Ballkan, të presë një moment të favorshëm për ndonjë fatkeqësi këtu, që Rusia të ankorohet këtu, para së gjithash te populli serb”, tha ai.

Sipas tij, kjo “putinofili” u bë agresive “pas 16 tetorit 2014, kur Putini vizitoi Beogradin dhe kur Tomislav Nikoliqi e puthi nëntë herë dhe organizoi paradë ushtarake për të”.

Megjithatë, argumenti më i zakonshëm për t’iu bashkuar Rusisë është se ai vend mbron Kosovën dhe është kundër pavarësisë së Kosovës.

“Njerëzit në Serbi janë viktima të atyre të pavërtetave themelore që propaganda i ka shndërruar në mite thuajse kulte kombëtare. Që Rusia mbron Kosovën është e pavërtetë. Një ditë pas kapitullimit të Kumanovës, rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, me votën “po” të Rusisë, e privoi Serbinë nga integriteti territorial dhe sovraniteti në Kosovë dhe ajo duhej të tërhiqte të gjitha simbolet e saj të pushtetit”, tha Drashkoviq.

Sipas Rezolutës 1244, bisedimet për statusin e Kosovës janë mbajtur në Vjenë në vitin 2006, tha ai.

“Unë kam qenë ministër i Jashtëm, Serbia përfaqësohej nga Boris Tadiqi dhe Vojisllav Koshtunica. Ndërmjetës ishte i dërguari special Martti Ahtisaari. Me votën e Rusisë, ai duhej t’u përmbahej katër parimeve në Vjenë: e para – mos kthim i Serbisë në Kosovë, mos kthim në situatën para miratimit të Rezolutës 1244, së dyti – mos ndarje e Kosovës, e treta – s’ka bashkim të Kosovës me Shqipërinë dhe së katërti – shqiptarët duhet t’u garantojnë të drejta maksimale popullit serb dhe të mbrojnë në maksimum trashëgiminë kulturore serbe”, ka shpjeguar ai.

Ai thotë se Rusia votoi për të katër parimet, por në momentin kur do të miratohej propozimi i Ahtisaarit, Rusia, tha Drashkoviq, “kërkoi pazar”.

“Thanë – ne i mbështesim të gjithë, me kusht që Abkhazia, Osetia dhe Transnistria të marrin të njëjtin status. Vërejtjes se rusët votuan edhe në Grupin e Kontaktit edhe në KS të OKB-së, ata iu përgjigjën – ky ishte interesi ynë atëherë, tani është ky. Ukraina nuk ishte në lojë atëherë”, tha Drashkoviq, shkruan Kosovanews.

Sipas tij, precedenti i Kosovës nuk është precedent.

“Putini e di se ai po përdor diçka që nuk është për krahasim, por ai supozon se te disa njerëz dhe shtetarë i japin atij alibi dhe justifikim për këtë agresion të tmerrshëm. Mund ta marr me mend se si do të sillet – do të vazhdojë ta ‘mbrojë’ Kosovën duke vënë veton ndaj anëtarësimit të Kosovës në organizata, deri sa ju të mos e njihni pavarësinë e Donbasit, kur ta pranoni këtë, ne do ta pranojmë statusin e Kosovës në OKB’, thotë ai.

I pyetur se kush e ka fajin që ndikimi rus është forcuar kaq shumë në Serbi, ai thotë – edhe kjo edhe ajo qeveri.

“Kisha ka pasur reagime të ashpra kundër planit të Ahtisaarit dhe reagime shumë të ashpra kanë ardhur nga Moska. Marrëveshja e Brukselit nuk i shkonte për shtat Rusisë dhe një nga minat e para u vendos nga presidenti i atëhershëm i Serbisë, Tomislav Nikoliq. Nuk është rastësi që dikush nuk po ushtron presion mbi shqiptarët për të zbatuar marrëveshjen nga Marrëveshja e Brukselit”, tha Drashkoviq.

A duhet të devijojë Serbia nga Rusia? Është paralajmëruar ardhja e kancelarit gjerman Olaf Scholz në Serbi, si dhe e shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov.

“Në këtë situatë, vetëm njoftimi për vizitën e Lavrov në Beograd zgjoi pasione në Evropë dhe Amerikë, kundër Serbisë. Dhe ato do të ngrihen nëse ndodh kjo vizitë. Mendimi im është se Serbia nuk duhet të hezitojë asnjë minutë. Tregimet se ne jemi neutralë do të thotë – ne jemi neutralë në anën e agresorit, regjimit të Putinit dhe ushtarëve që po e kthejnë një vend, i cili ishte anëtar i OKB-së, në Hiroshimë”, tha Drashkoviq.

Ai shton se “Serbia është shumë e vogël për të ndëshkuar Rusinë, por…”

“Sanksionet janë një devijim moral, një devijim qytetërues nga ai regjim krimesh që shkelin jo të drejtën ndërkombëtare, por gjithë kartën e OKB-së. Nuk ka asnjë hezitim. Putini tha se ukrainasit ishin një gabim historik që ai do ta korrigjonte. Në vitin 1938, Hitleri tha fjalë për fjalë të njëjtën gjë – se edhe austriakët ishin një gabim. Deklarata e Putinit se do të mbronte botën ruse në Donbas e kopjoi përsëri Hitlerin, sepse ai tha se do të shkonte në Sudet për të mbrojtur botën gjermane”, thotë ai.

Dhe bota pas kësaj, sipas Drashkoviqit, nuk është e njëjtë.

“Ajo është e ndarë nga një perde e hekurt që do të zgjasë ndoshta për dekada. Dhe kjo në vendet ku ka liri dhe shtete gulagësh, birucash, ku njerëzit janë skllevër dhe zombie. Serbia nuk duhet të jetë palë e atyre vendeve gulag”, theksoi ai.

Drashkoviq nuk e pranon terminologjinë e Moskës se në Ukrainë nuk ka luftë, por operacion special ushtarak.

“Atëherë libri i Tolstoit duhet të quhet “Operacioni i Madh Special dhe Paqja”, tha ai.

Sipas Drashkoviqit, Serbia duhet të distancohet nga Rusia.

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, pse do të jetë Siri ballkanike

“Duhet të distancohet ose do të bëhet “Venezuelë ballkanike” ose “Siri ballkanike”. Duhet të shkojmë në anën e qytetëruar të botës dhe një ditë Rusia do të kthehet, kur e keqja të ketë mbaruar, kur Rusinë ta udhëheqin njerëz të rinj dhe do të kthehet në anën e qytetëruar të botës”, theksoi Drashkoviq. /Kosovanews/

Shpërndaje