Ad image

Boris Johnson përballet sot me sfidën, votohet mocion mosbesimi ndaj kryeministrit britanik

Kosova News
Kosova News 11:00 -06/06/2022

Deputetët konservatorë në Britaninë e Madhe do të do votojnë ditën e sotme një mocion mosbesimi, ndaj kryeministrit Boris Johnson, i cili nëse humbet do të largohet nga posti i kryeministrit.

Nëse Johnson humbet votën mes 359 ligjvënësve konservatorë, ai do të zëvendësohet në postin e tij prej lideri dhe si kryeministër.

Nëse ai fiton, ai ka të ngjarë të jetë i sigurt nga një sfidë tjetër për një vit.

“Pragu prej 15% i partisë parlamentare që kërkon votëbesimin ndaj kryeministrit është kaluar”, tha zyrtari Brady jashtë dhomave të Parlamentit të hënën në mëngjes.

Votimi do të zhvillohet sot mbrëma ndërmjet orës 18:00 dhe 20:00 sipas kohës së Mbretërisë së Bashkuar dhe një rezultat pritet të shpallet menjëherë më pas.

Paraprakihst, Ministrja e Jashtme Liz Truss sapo ka thënë se do të mbështesë Johnson në votim, duke përmendur udhëheqjen e tij mbi Ukrainën.

“Ai ka ofruar rimëkëmbjen e Covid dhe ka mbështetur Ukrainën përballë agresionit rus. Ai ka kërkuar falje për gabimet e bëra. Tani duhet të përqendrohemi në rritjen ekonomike,” shkroi ajo në Twitter.

Pavarësisht se u përball me pyetje serioze mbi udhëheqjen e tij në shtëpi, Johnson ka fituar lëvdata në Ukrainë që nga pushtimi rus./TCh/

Shpërndaje