Ad image

Pirja e kafesë çdo ditë, edhe me sheqer të shtuar, ul rrezikun e vdekshmërisë

Jeton Sopa
Jeton Sopa 16:29 -01/06/2022

Kafeja është pija më e konsumuar në botë, e cila përmban kafeinë e cila është një stimulues i sistemit nervor qendror.

Studimet e mëparshme vëzhguese kanë sugjeruar një lidhje midis marrjes së kafesë dhe rrezikut të reduktuar të vdekshmërisë, por ato studime nuk bënë dallimin midis kafesë së konsumuar me sheqer ose ëmbëlsues artificialë dhe kafesë së konsumuar pa.

Në studimin e ri, studiuesi i Universitetit Mjekësor Jugor Chen Mao dhe kolegët përdorën të dhëna nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar për të vlerësuar lidhjet e konsumit të kafesë së ëmbëlsuar me sheqer, të ëmbëlsuar artificialisht dhe të pa ëmbëlsuar me vdekshmërinë për të gjitha shkaqet dhe shkaqet specifike, shkruan SCI News.

Një total prej 171,616 pjesëmarrësish (mosha mesatare – 55.6 vjeç) nga MB pa sëmundje kardiovaskulare ose kancer në fillim iu pyetën disa pyetje të sjelljes dietike dhe shëndetësore për të përcaktuar zakonet e konsumimit të kafesë.

Studiuesit zbuluan se gjatë periudhës 7-vjeçare të ndjekjes, pjesëmarrësit që pinin çdo sasi kafeje pa sheqer kishin 16-21% më pak gjasa të vdisnin sesa pjesëmarrësit që nuk pinin kafe.

Ata zbuluan gjithashtu se pjesëmarrësit që pinin 1.5 deri në 3.5 filxhanë kafe në ditë të ëmbëlsuar me sheqer kishin 29-31% më pak gjasa të vdisnin sesa pjesëmarrësit që nuk pinin kafe.

Autorët vunë në dukje se të rriturit që pinin kafe të ëmbëlsuar me sheqer shtuan mesatarisht vetëm rreth 1 lugë çaji sheqer për filxhan kafe.

Megjithatë, rezultatet nuk ishin përfundimtare për pjesëmarrësit që përdorën ëmbëlsues artificialë në kafenë e tyre.

“Bazuar në të dhënat, klinicistët mund t’u tregojnë pacientëve të tyre se nuk ka nevojë që shumica e përdoruesve të kafesë ta eliminojnë pijen nga dieta e tyre, por të jenë të kujdesshëm në lidhje me kafetë e specializuara me kalori më të larta”, thanë shkencëtarët. /Telegrafi/

TAGGED: , , ,
Shpërndaje