Ad image

Kalvin Phillips pritet të jetë goditja e radhës nga City

Kosova News
Kosova News 16:50 -14/06/2022

Manchester City është gati të rrisë interesin për mesfushorin e Leeds United, Kalvin Phillips, pasi ka përfunduar një marrëveshje prej 51 milionë funtesh për objektivin kryesor Erling Haaland.

Pep Guardiola pritet të shtojë një mesfushor mbrojtës në skuadër dhe ndoshta një mbrojtës të majtë gjatë verës, ndërsa ai kërkon të forcojë skuadrën e tij pas suksesit të tyre duke u shpallur kampion i Premier Ligës.

Një mesfushor është prioriteti tjetër pasi veterani brazilian Fernandinho vendosi të largohej në fund të sezonit pas nëntë vitesh me klubin, përcjellë KosovaPress.

26-vjeçari mendohet se kryeson listën e dëshirave të klubit pasi ata vendosën që të shmangin interesimin për Frenkie De Jong të Barcelonës dhe Declan Rice të Ëest Ham United.

Phillips bëri paraqitje të mira nën drejtimin e Marcelo Bielsas para se të shkarkohej nga Leeds, si dhe në zemër të mesfushës së Anglisë në garën e tyre për në finalen e Euro 2020.

Guardiola dëshiron një zëvendësues për Rodrin, i cili është shfaqur si një lojtar kyç, por Phillips është dikush që mund të konkurrojë për pozicionin e tij si startues./kp/

Shpërndaje