Ad image

Interi mund të qëndrojë në San Siro dhe Milani të largohet

Kosova News
Kosova News 18:33 -25/01/2023

Letizia Moratti, ish-këshilltare e Lombardisë për Mirëqenien dhe kandidate për presidencën e rajonit, zbuloi se Milani mund të përfundojë duke u larguar nga San Siro për të ndërtuar stadiumin e tyre të ri ndërsa Interi do të qëndrojë.

Dy klubet milaneze kanë punuar shumë për të nxitur për një stadium të ri dhe kanë vendosur të ecin përpara me dizajnin e njohur si “The Cathedral”, një që ka ndarë tifozët.

Debatet publike tani po vazhdojnë dhe Milani dhe Interi janë të dy të mbërthyer në dhëmbëzat e burokracisë italiane, duke ngadalësuar progresin në një zvarritje.

Duke folur për Il Fatto Quotidiano, Moratti zbuloi një propozim interesant rreth kërkimit të Milanit dhe Interit për një stadium të ri.

“E di që ka një propozim që Interi të mbetet në Stadio Giuseppe Meazza dhe që Milani të shkojë në Sesto San Giovanni. Ndoshta kjo do t’i vinte të gjithë në një mendje!”, ka thënë Moratti.

Dy klubet milaneze shpresonin të prishnin stadiumin ekzistues për të krijuar hapësirë ​​për stadiumin e tyre të ri, diçka që ka shkaktuar përçarje mes tifozëve dhe vendasve, me disa që e quajnë stadiumin një simbol të qytetit dhe të futbollit italian në tërësi.

Stadiumi në San Siro është ndërtuar fillimisht në vitet 1925-26 dhe të dy klubet e kanë të përbashkët që nga viti 1947. Ai është në pronësi të Bashkisë së Milanos.

Shpërndaje