Ad image

Sot vetëm një rast i ri me COVID-19 në Kosovë

Kosova News
Kosova News 13:17 -24/11/2022

Aktualisht në vendin tonë janë 1 rast aktiv me COVID-19 dhe kjo është bërë e ditur në raportin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas këtij raporti dje kanë qenë vetëm 2 raste të reja me COVID-19, dhe ky rezultat doli nga 70 testime të kryera.

Sipas njoftimit, në 24 orët e fundit nuk ka vdekur asnjë person si pasojë e COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.836.827 doza të vaksinës, ku me dozën e parë janë vaksinuar 904,477 qytetarë.

Deri më sot 824.921 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë, ndërsa janë dhënë 105.367 doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Me dozën e katërt janë vaksinuar vetëm 1,868 persona.

Për koronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, është raportuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020./KosovaNews/

Shpërndaje