Ad image

Presidenti bullgar: Nuk ka armë bërthamore në Bullgari

Jeton Sopa
Jeton Sopa 16:00 -03/06/2022

Presidenti bullgar Rumen Radev i quajti “spekulime” raportet e mediave se luftëtarët e Forcave të Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAF), të cilët mbërritën në tokën bullgare në një mision policor ajror, mbajnë armë bërthamore.

“Këta luftëtarë vijnë këtu mbi të gjitha për të kryer aktivitete të përbashkëta stërvitore me Forcat Ajrore Bullgare dhe për të ndihmuar në forcimin e policisë ajrore. Këtu nuk bëhet fjalë për armë bërthamore”, theksoi kreu i shtetit.

Më 30 maj, Zyra e Marrëdhënieve Publike e Komandës Ajrore Aleate tha se F-35 të USAF, të vendosur në bazën ajrore Spangdahlem në Gjermani, kishin zbarkuar në bazën ajrore Graf Ignatievo pranë Plovdivit (Bullgaria Jug-Qendrore) për një mision me rreze të gjatë në Bullgari, në mbështetje të aktiviteteve të vigjilencës së NATO-s në krahun lindor.

“Kryerja e operacioneve rutinë dhe ushtrimi i lirisë sonë të lundrimit dhe fluturimit është çelësi për aftësinë e NATO-s për të forcuar mbrojtjen tonë kolektive dhe për të garantuar sigurinë e anëtarëve të saj në rajon”, thuhej në njoftimin për shtyp të datës 30 maj./KP

Shpërndaje