Ad image

2 të vrarë në Greqinë veriore, njëri nga ta emigrant

Bekim Morina
Bekim Morina 10:29 -05/06/2022

Dy persona, njëri që besohet të jetë një emigrant dhe tjetri trafikanti i dyshuar, vdiqën të shtunën në Greqinë veriore ndërsa përpiqeshin t’i shmangeshin një postblloku policie.

12 persona të tjerë që hipnin në makinën e pasagjerëve mbetën të plagosur.

Të dy të vdekurit ishin pakistanezë, ndërsa shoferi ishte një 27-vjeçar, tha policia. Të plagosurit përfshinin nëntë pakistanezë dhe tre afganë.

Makina, që udhëtonte nga kufiri tokësor i Greqisë në perëndim në drejtim të Selanikut, u pikas në një pikë kontrolli policie më herët të shtunën. Makina kaloi me shpejtësi, duke udhëhequr policinë në një ndjekje prej 50 kilometrash (31 milje) derisa u përplas në një pengesë mbrojtëse.

Shoferi 27-vjeçar tashmë ishte dënuar për trafik njerëzish dhe grabitje, thotë policia.

Shpërndaje