Ad image

Kryeministri Kurti takon ministrin e jashtëm të Sllovakisë ,i kërkon ta njohë pavarësinë e Kosovës

Jeton Sopa
Jeton Sopa 11:56 -04/06/2022

 Kryeministri Albin Kurti ka takuar ministrin e Jashtëm sllovak, Ivan Korcok në margjinat e forumit GLOBSEC që po mbahet në Bratisllavë.

Kurti ka shkruar se atij i ka shprehur nevojën që Sllovakia ta njohë Kosovën si pjesa dërrmuese e shteteve të BE-së dhe NATO-s, raporton Gazeta Express.

“Shkëmbim informues me ministrin e Jashtëm të Sllovakisë Ivan Korcok në GLOBSEC. Diskutuam rreshtimin e shteteve tona me demokracitë tjera për të sanksionuar invazionin rus në Ukrainë. Shpreha nevojën që Sllovakia t’i bashkohet shumicë dërrmuese të shteteve të BE-së dhe NATO-s për ta njohur Kosovën”, ka shkruar kryeministri Kurti në tëitter.

Sllovakia është njëra nga pesë shtetet e BE-së që ende  nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Shpërndaje