Ad image

Kryeministri Kurti sot në forumin “Globsec” në Sllovaki

Kosova News
Kosova News 09:36 -03/06/2022

“Tani ose kurrë: Zhbllokimi i të ardhmes evropiane për Ballkanin perëndimor”. Kjo është tema mbi të cilën do të diskutojë sot paneli i përbërë nga katër zyrtarë të lartë shtetesh në Bratislavë të Sllovakisë.

Mes 100 ftuarish që do të diskutojnë tema të ndryshme në  “Globsec 2022”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot do të paraqitet në panel me bashkë me Milo Gjukanoviq, president i Malit të Zi, Dimitar Kovaçevski, kryeministër i Maqedonisë së Veriut, Miroslav Lajçak, i dërguar special i BE-së për Ballkanin perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi dhe Stuart Peach, i dërguar i Britanisë së Madhe për Ballkanin perëndimor. 

Pjesëmarrjen e kryeministrit kosovar në këtë forum, e konfirmoi një ditë më parë edhe Zyra për media e Kryeministrisë.

Diskutimi do të fillojë në orën 13:40, do të zgjasë një orë dhe do të transmetohet direkt në livestream.

Pjesmarrës një ditë më parë në këtë forum ishte edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku diskutoi mbi temën “BE-ja dhe Serbia: Partneritet strategjik për të ardhmen”.

Ky forum që mbahet nga 2 deri me 4 qershor, në Bratislavë, kryeqytetin e Sllovakisë, dhe mbledh figura të rëndësishme, raporton RTKlive.

TAGGED:
Shpërndaje