Ad image

Kërkesat e ‘sikletshme’ që Scholz pritet t’ia paraqesë Vuçiqit

Alban Begolli
Alban Begolli 11:09 -10/06/2022

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka arritur në Kosovë në një turne që do të ketë në Ballkanin Perëndimor.

Deutsche Welle raporton se qëllimi këtij mini-turneu është në radhë të parë largimi i bllokadave politike nga ngërçi.

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi vizitën e tij në Kosovë dhe Serbi në fillim të majit, gjatë bisedimeve në Berlin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ky tani është kthyer në një mision të zgjeruar për të zgjidhur problemet dypalëshe që qëndrojnë në rrugën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, raporton DW.

Krahas Serbisë dhe Kosovës, kancelari gjerman do të vizitojë Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë, konflikti i të cilave po ngadalëson gjithashtu procesin e zgjerimit të ndikimit të Brukselit në rajon.

Shpërndaje