Ad image

Moti sot në Kosovë, IHMK apelon qytetarët të qëndrojnë brenda kur nisin reshjet

Kreshnik Llabjani
Kreshnik Llabjani 08:30 -10/06/2022

Fushat e fuqishme ciklonike të cilat kanë përfshirë vendin, vazhdojnë të jenë të paqëndrueshme, duke krijuar kushte për mot me intervale të shkurta me diell dhe vranësira konvektive të cilat gjatë ditës do të shoqërohen me reshje shiu, me stuhi dhe shkarkime rrufesh.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) njofton se reshjet me intensitet më të lartë priten në jug, jugperëndim, perëndim dhe veriperëndim të vendit.

Sipas IHMK-së, në vende të kufizuara ekziston rrezik për breshër.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-24 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga juglindja, perëndimi dhe jugperëndimi e lehtë dhe lokalisht e fortë.

“Apelohet tek qytetaret që në kohën kur fillojnë reshjet me stuhi, të qëndrojnë brenda lokaleve, shtëpive dhe vendeve tjera të sigurta. Qytetet për shkak të reshjeve të shpejta mund të kenë problem me vërshime”, njofton IHMK. /Kosovanews/

Shpërndaje