Ad image

SHBA shpall sanksione të reja ndaj Rusisë

Kosova News
Kosova News 17:11 -02/06/2022

Thesari amerikan ka njoftuar një raund sanksionesh të reja kundër individëve rusë.

Sanksionet e fundit synojnë një ndërmjetës jahtesh të lidhur me Kremlinin dhe disa zyrtarë të shquar të qeverisë ruse.

Bashkëpunëtori i ngushtë i Putinit dhe menaxheri i parave, Sergei Roldugin, i cili është kujdestar i pasurisë në det të hapur të presidentit rus është gjithashtu në listë, transmeton rtv21.tv.

Departamenti i Shtetit ka vendosur sanksione ndaj pesë oligarkëve dhe elitave ruse, duke përfshirë Maria Zakharova, zëdhënësen e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse; Alexey Mordashov, një nga miliarderët më të pasur të Rusisë; dhe anëtarët e familjes dhe subjektet e lidhura me oligarkët dhe elitat.

“Elitat ruse, deri dhe duke përfshirë Presidentin Putin, mbështeten në rrjete komplekse mbështetëse për të fshehur, lëvizur dhe ruajtur pasurinë dhe asetet e tyre luksoze”, tha Brian Nelson, nënsekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare.

“Veprimi i sotëm tregon se Thesari mund dhe do të ndjekë ata që janë përgjegjës për mbrojtjen dhe mirëmbajtjen e këtyre interesave të paligjshme. Ne do të vazhdojmë të zbatojmë sanksionet tona dhe të ekspozojmë sistemet e korruptuara me të cilat presidenti Putin dhe elitat e tij pasurohen”. /21Media/

Shpërndaje