Ad image

Putin shkarkoi pesë gjeneralë, dështuan në Ukrainë

Bekim Morina
Bekim Morina 17:53 -01/06/2022

Presidenti rus Vladimir Putin ka shkarkuar pesë gjeneralë dhe një kolonel policie, sipas një raporti të grupit mediatik të Moskës RBC.

Thuhet se dështimet ushtarake të ushtrisë ruse në Ukrainë janë arsyeja e shkarkimit.

Sipas Newsweek, Putin lëshoi një dekret të hënën duke shkarkuar pesë gjeneralë nga Ministria e Brendshme e Rusisë, tha një zyrtar i paidentifikuar, si pjesë e një rotacioni stafi.

Ky raport vjen në një kohë kur pushtimi i Ukrainës po i afrohet ditës së 100-të dhe forcat e Putin-it kanë pësuar pengesa serioze ushtarake deri më tani.

Ushtria ruse nuk arriti të pushtonte kryeqytetin ukrainas Kiev dhe iu desh të tërhiqej pasi hasi në rezistencë të ashpër nga ushtria ukrainase.

Luftimet më të ashpra po zhvillohen aktualisht në rajonin lindor të Donbasit, ku granatimet e ashpra dhe luftimet në rrugë janë zhvilluar në qytetin e Severodonetsk.

Shpërndaje