Ad image

Prodhuesit e naftës bien dakord të rrisin prodhimin

Kosova News
Kosova News 16:55 -02/06/2022

Prodhuesit e mëdhenj të naftës, të udhëhequr nga Arabia Saudite, kanë rënë dakord të rrisin prodhimin pas njoftimit të Bashkimit Evropian për një reduktim të madh të importeve të naftës ruse.

Ndërsa sanksionet janë rritur ndaj Rusisë, çmimet e naftës janë rritur në nivele rekord, duke ushtruar presion mbi grupin e prodhuesve OPEC + për të liruar më shumë furnizime për të lehtësuar tregun, transmeton rtv21.tv.

Analistët kishin pritur që grupi OPEC+ të rriste vetëm në rritjen modeste të sasisë së naftës që lëshon, me parashikime që prodhimi do të rritej me 432,000 fuçi të tjera në ditë në korrik.

Por Reuters po raporton se një burim të OPEC+ ka thënë se grupi ka rënë dakord të rrisë prodhimin me 648,000 fuçi në ditë në korrik dhe të njëjtën gjë në gusht.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord të hënën të ndalojnë më shumë se dy të tretat e importeve të naftës ruse, ndërsa Britania e Madhe ka thënë tashmë se planifikon të heqë gradualisht importet e naftës ruse deri në fund të vitit 2022./21Media

TAGGED: ,
Shpërndaje