Ad image

Luftime të ashpra mes Ukrainës dhe Rusisë po zhvillohen në Sievierodonetsk

Kosova News
Kosova News 09:16 -10/06/2022

Forcat ukrainase po mbajnë pozicionet e tyre në luftime intensive në rrugë dhe nën granatimet e ditës dhe natës në Sievierodonetsk, thanë zyrtarët, ndërsa Rusia përpiqet të marrë nën kontroll qytetin e bombarduar, kyç për objektivin e saj për të kontrolluar Ukrainën lindore.

Sievierodonetsk dhe qyteti i tij binjak, Lysychansk, janë pjesët e fundit të kontrolluara nga ukrainas të provincës Luhansk, të cilat Rusia është e vendosur ta kapë si një nga objektivat e saj kryesore të luftës.

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha tse situata në Sievierodonetsk ishte “jashtëzakonisht e komplikuar”, dhe se forcat ruse po përqendronin të gjitha fuqitë e tyre në zonë, raporton Reuters.

Ukraina thotë se shpresa e saj e vetme për t’i bërë ballë fuqisë masive të Rusisë, është të kenë sa më shumë artileri.

Shpërndaje