Ad image

Koreja e Veriut lëshon 8 raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në Detin e Japonisë

Bekim Morina
Bekim Morina 10:02 -05/06/2022

Koreja e Veriut lëshoi ​​tetë raketa balistike me rreze të shkurtër të dielën në Detin e Japonisë, tha në një deklaratë shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut, duke shtuar se po analizonte incidentin.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se raketat u lëshuan mes orës  9:08 dhe 9:43 sipas kohës lokale, nga zona Sunan e kryeqytetit Phenian, transmeton portal arbresh.info

“Ndërsa ushtria jonë forcon vigjilencën kundër lëshimeve të reja të mundshme, ajo mban një qëndrim plotësisht të përgatitur ndërsa bashkëpunon ngushtë me Shtetet e Bashkuara”, thuhet në deklaratë.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut ka thirrur një takim në përgjigje të testit të armëve të Koresë së Veriut, i treti që kur presidenti Yoon Suk-yeol erdhi në pushtet më 10 maj.

E diela është testi i 18-të i armëve i këtyre karakteristikave i kryer nga Pheniani, i cili ka një numër rekord testesh deri më tani këtë vit, dhe vjen pasi qëlloi atë që besohet të jetë një raketë balistike ndërkontinentale dhe dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi më 25 maj. .

Lansimet e raketave të Koresë së Veriut vijnë në një kohë tensioni të veçantë midis Koresë së Veriut, vendeve fqinje të saj dhe gjithashtu me SHBA-në.

Shpërndaje