Ad image

Armiku i Pablo Escobar vdes në burgun amerikan

Bekim Morina
Bekim Morina 12:25 -02/06/2022

Një ish-udhëheqës i kartelit dikur të fuqishëm të drogës Cali të Kolumbisë ka vdekur në burg në SHBA, ka thënë familja e tij.

Gilberto Rodriguez Orejuela, 83-vjeç, vdiq të martën ndërsa po vuante një dënim 30-vjeçar për trafik droge.

Rodriguez, i cili ndonjëherë njihej me pseudonimin e tij, lojtari i shahut, udhëhoqi kartelin që dikur kontrollonte 80% të tregut global të kokainës, sipas një raporti bashkëkohor nga Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës.

Ai u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2004 dhe po vuante dënimin në një burg federal në Butner në Karolinën e Veriut.

Në një deklaratë të ndarë nga vajza e tij Alexandra, familja e Rodriguez tha se ai vdiq nga limfoma.

Vëllai i Rodriguez, Miguel, u kap dy muaj më vonë në vitin 1995 dhe po vuan gjithashtu një dënim në SHBA.

Vëllezërit vendosën bomba dhe vigjilentë kundër armikut të tyre trafikant droge Pablo Escobar, i cili u vra në një operacion policie në 1993.

Ata pranuan gjithashtu financimin e fushatave politike, duke përfshirë atë të presidentit të Partisë Liberale, Ernesto Samper në 1994, i cili ka mohuar të ketë dijeni për donacionet në atë kohë.

Arrestimi i lordit të drogës në vitin 1995 nga autoritetet kolumbiane shënoi fillimin e shpërbërjes së kartelit Cali.

Familja e Rodriguez tha se ata po fillonin procesin e ekstradimit të eshtrave të tij në Kolumbi.

Shpërndaje