Ad image

Amerikanët marshojnë për ligje më të rrepta kundër armëve

Kosova News
Kosova News 10:35 -12/06/2022

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në të gjithë SHBA-në për të kërkuar ligje më të rrepta për armët, pas dy sulmeve me të shtëna masive, ku mbetën të vdekur 31 persona.

Ata që morën pjesë mbanin pankarta si “Dua lirinë nga pushkatimi”.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden mbështeti protestat, duke i bërë thirrje Kongresit të “kalojë legjislacionin për sigurinë e armëve me sens të përbashkët”.

Pavarësisht kësaj shanset për ndryshim ligjor ka të ngjarë të shfuqizohen nga republikanët.

19 fëmijë dhe dy të rritur u vranë në të shtënat e 24 majit në Robb Elementary në Uvalde, Teksas.

Ai sulm, dhe një ditë tjetër më parë në Buffalo, Nju Jork, në të cilin u vranë 10 persona, ka çuar në thirrje të reja për veprim mbi kontrollin e armëve në SHBA.

Të shtunën, grupi i sigurisë së armëve March For Our Lives – i themeluar nga të mbijetuarit e të shtënave në shkollën e Parkland 2018 në Florida – tha se rreth 450 mitingje do të mbaheshin në të gjithë vendin, duke përfshirë Uashington DC, Nju Jork, Los Anxhelos dhe Çikago./kk/

Shpërndaje