Ad image

32 gazetarë të vrarë që nga fillimi i sulmeve ruse në Ukrainë

Kosova News
Kosova News 11:09 -06/06/2022

 32 gazetarë janë vrarë gjithsej që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tha nënkryetari i parë i Këshillit Suprem të Ukrainës, Oleksandr Korniyenk .

Ai ka nderuar personelin e medias që kanë humbur jetën, duke thënë: “Ne e çmojmë kujtimin e të vdekurve. Guxim dhe forcë për të gjithë ata që mbrojnë Ukrainën në frontin e informacionit. Faleminderit për punën tuaj.”

Gjatë muajit të parë të pushtimit rus, dy gazetarë u vranë kur zjarri i artilerisë shënjestroi një ekip të kanalit televiziv amerikan Fox News.

Ata ishin Pierre Zakrzewski, një kameraman 55-vjeçar dhe Olexandra Kuvshyno , një gazetare ukrainase 24-vjeçare që punonte për Fox News, sipas Reporterëve pa Kufij./TCh/

Shpërndaje