Ad image

​140 kilometra gardh janë vendosur përgjatë kufirit polak me Bjellorusinë

Kosova News
Kosova News 16:49 -12/06/2022

Rreth 140 kilometra gardh janë përfunduar përgjatë kufirit me Bjellorusinë, thanë të dielën autoritetet polake, duke kërkuar të parandalojnë një përsëritje të krizës së vitit të kaluar kur një numër i madh emigrantësh u dyndën drejt kufirit.

Sipas një videoje të publikuar nga patrulla e kufirit shtetëror të dielën, në ditët në vijim do të nisë puna për vendosjen e një gardhi me sensorë dhe kamera.

Kufiri 418 kilometra i gjatë i Polonisë me Bjellorusinë ishte në fokus të lëvizjeve migratore vitin e kaluar, veçanërisht kur mijëra njerëz mbërritën atje pa paralajmërim. Kjo dyshohet se ka ndodhur pasi autoritetet bjelloruse i ftuan në Bjellorusi dhe më pas i transportuan në kufi me shpresën për të krijuar një krizë.

Shumë emigrantë që arritën të arrijnë kufirin erdhën nga zonat e luftës.

Kriza arriti kulmin në muajt më të ngrohtë të verës dhe të vjeshtës të vitit 2021, dhe më pas me fillimin e dimrit pati një qetësi.

Me temperaturat në rritje tani përsëri, autoritetet polake po raportojnë ardhjen e një numri në rritje të refugjatëve. Të shtunën, zyrtarët polakë raportuan ndalimin e 14 personave që u përpoqën të kalonin në Poloni nga Bjellorusia.

Polakët ngritën një gardh të improvizuar gushtin e kaluar dhe që nga janari është zëvendësuar gradualisht nga një gardh pesë metra e gjysmë i lartë me sensorë lëvizjeje dhe kamera.

Punimet për përfundimin e rrethojës duhet të përfundojnë deri në fund të qershorit dhe për këtë nga buxheti do të ndahen rreth 366 milionë euro.

Autoritetet polake kanë njoftuar gjithashtu se do të heqin kufizimet më 1 korrik, gjë që krijoi një zonë të kufizuar tri kilometra të gjerë përgjatë kufirit në mes të krizës.

Ministria e Brendshme tha se kufizime të tilla nuk do të nevojiteshin më pasi të përfundojë gardhi./kp/

Shpërndaje